Wiadomości. Wydanie 2 (10 sierpień 2018)

GrzesioPolak.com został nominowany do nagrody Mystery Blogger, co poniekąd sugeruje, że albo blog działa z jakiegoś ukrycia, albo jest niedoceniony (miejmy nadzieję, że niesłusznie). W związku z tym autor pośpiesznie odkrywa karty i odtajnia plany co do celu tudzież przyszłości blogu GrzesioPolak.com, a także zdradza parę najgłębszych sekretów o sobie samym.

Słowo autora, czyli Adama Ciesielskiego

Wiadomości - Wydanie 2 - 10 sierpień 20158

Cel i przyszłość blogu GrzesioPolak.com

Ostatnie wiadomości ogłosiłem ponad trzy lata temu. Widać przeto, iż witryna GrzesioPolak.com portalem typu hot news nie jest.

I nigdy być nie miała. Nawet blogiem jako takim być nie miała. Ot, zbiór opowiadań o przygodach Grzesia z różnych okresów jego życia oraz innych tekstów. Nigdy też nie pragnąłem traktować kolejnych publikacji jako wpisów, gdyż słowo „wpis” sugeruje porządek, następstwo czy uaktualnienie, czyli spychanie starego w czeluści zapomnienia. Daty przy postach dodatkowo wzmacniają wrażenie odświeżania, jakby wcześniejsze treści nie zasługiwały na uwagę teraz. Moja niechęć do oprogramowania, narzucającego sekwencję, znalazła wyraz w zbudowaniu strony, która wyszczególnia wszystkie publikacje losowo. Stąd też nazywanie wpisów „odsłonami”, byle jak najdalej uciec od stereotypów

Podsumowując, nigdy nie byłem blogerem z prawdziwego zdarzenia, bowiem moim prawdziwym dążeniem była prezentacja tudzież praktyka moich zdolności pisarskich, nie zaś stworzenie tematycznego dziennika. Inaczej to ujmując, GrzesioPolak.com to mój poligon prozatorski, na którym przygotowuję się do napisania prawdziwej książki. W tym celu zacząłem uczęszczać na warsztaty twórczego pisania, by namierzyć i wyeliminować błędy, które popełniam (jest ich mnóstwo), a także by odnaleźć moje mocne strony w rzemiośle. W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować moim czytelnikom i za pochwały, i za konstruktywne reprymendy. Każdy komentarz dodaje skrzydeł twórczych, zaś najbardziej dydaktyczne są kuksańce krytyczne.

Pisanie książki z pewnością pochłonie dużo czasu, lecz Grzesio pozostanie w sieci, by wyrazić swoje opinie o tym i owym. Przecież dzierży na barkach odpowiedzialność za dzielenie się swoimi poglądami z dwudziestoma tysiącami obserwatorów na Facebooku.

Nominacja

W międzyczasie zostałem wytypowany przez autorkę blogu Szwedzka Polka na kandydata do zdobycia Mystery Blogger Award, czyli Nagrody Tajemniczego (Dyskrecjonalnego, Ukrytego, Partyzanckiego, Niedostrzegalnego, Zawoalowanego, Kuluarowego) Blogera, czym jestem zaszczycony, albowiem zawsze pragnąłem być kimś zakamuflowanym, acz wpływowym.

Uważam, że pomysł na tego rodzaju wyróżnienie jest doskonały i pozwala na odkrycie wielu interesujących ludzi, myśli, wiadomości, a przede wszystkim inspiracji.

Mystery Blogger Award

Mystery Blogger Award

What is Mystery Blogger Award?

The “Mystery Blogger Award” is an award for amazing bloggers with ingenious posts. Their blog not only captivates; it inspires and motivates. They are one of the best out there, and they deserve every recognition they get. This award is also for bloggers who find fun and inspiration in blogging; and they do it with so much love and passion.

Okoto Enigma

Czym jest Nagroda Mystery Blogger?

Nagroda „Mystery Blogger Award” to nagroda dla niesamowitych blogerów o genialnych postach. Ich blogi nie tylko urzekają; one inspirują i motywują. Są jednymi z najlepszych na świecie i zasługują na każde uznanie, jakie otrzymują. Ta nagroda jest również dla blogerów, którzy znajdują radość i inspirację w blogowaniu; i robią to z wielką miłością i pasją.

Okoto Enigma

Rules regarding this award

 1. Put the award logo/image on your blog
 2. List the rules.
 3. Thank whoever nominated you and provide a link to their blog.
 4. Mention the creator of the award and provide a link as well.
 5. Tell your readers 3 things about yourself.
 6. You have to nominate 10 – 20 people.
 7. Notify your nominees by commenting on their blog.
 8. Ask your nominees any 5 questions of your choice; with one weird or funny question (specify).
 9. Share a link to your best post(s).

Zasady dotyczące nagrody

 1. Umieść logo/zdjęcie nagrody na swoim blogu.
 2. Wymień zasady.
 3. Podziękuj temu, kto Cię nominował i podaj link do jej/jego bloga.
 4. Wspomnij twórcę nagrody i podaj również jego link.
 5. Powiedz swoim czytelnikom 3 rzeczy o sobie.
 6. Musisz nominować 10-20 osób.
 7. Powiadom swoich nominowanych, komentując to na ich blogach.
 8. Zadaj swoim kandydatom 5 dowolnych pytań; w tym jedno dziwne lub zabawne (sprecyzuj).
 9. Udostępnij link do Twojego najlepszego wpisu (wpisów).

Trzy rzeczy o mnie

Zapytałem o to moją ukochaną partnerkę, a ona natychmiast wyliczyła:

 1. Przystojny
 2. Inteligentny
 3. Polak

Wszystko powyżej to prawda absolutna, ale muszę wykonać zadanie domowe o temacie „Introspekcja”.

 1. Od dzieciństwa nie miałem pamięci do imion. Z kolei automatycznie katalogowałem w głowie na zawsze treść wypowiedzi różnych osób. W efekcie kolaboracji tych dwóch mankamentów, powiązywałem daną twarz nie z godnością jej właściciela, ale z jakimś poglądem, wspomnieniem, czy nawet bzdurną wzmianką tegoż człowieka. Ludzie uwielbiają słyszeć swoje imiona, ale nie przepadają za cytowaniem ich dygresji z przeszłości, zwłaszcza jeżeli przytoczony cytat delikatnie sugeruje ich hipokryzję. Wielokrotnie zatem byłem sprawcą niezręcznych sytuacji w środowiskach zarówno towarzyskich, jak i zawodowych.
 2. Wierzę całym sercem, że każda zmiana w moim życiu zależy od zmiany we mnie samym, nie zaś od szczęścia bądź sprzyjających okoliczności. Nigdy nie miałem tendencji do obwiniania innych lub warunków zewnętrznych za osobiste fiaska. Z jednym wyjątkiem – pogody. Nie znoszę upałów, więc zwalę na nie najdrobniejsze niepowodzenia, problemy, troski itd. Z powodu mojej alergii do wyższych temperatur, zyskałem podczas pobytu w RPA przydomek polar bear.
 3. Najlepszą rzeczą pod słońcem, jaka mi się przytrafiła, było wychowanie mojego syna. Nie zamieniłbym tej przygody na nic. Nigdy też nie powiązałbym ojcowstwa z „nadzorem”, „poświęceniem”, „kompromisem” czy podobnymi określeniami, sugerującymi w podtekście wyrzeczenie się czegoś (czasu, pieniędzy, energii, pozycji itd.). Wręcz odwrotnie – zyskałem: nauczyłem się tolerancji, zinternalizowałem sens empatii, zrobiłem fortunę płynącą z umiaru, pokochałem odpowiedzialność, nabrałem pewności siebie, poczułem się niepokonany, zasmakowałem szlachetnej dumy. Słowem, doświadczyłem radości w najczystszej formie. To on mnie wychował, nie ja jego.

Mój najlepszy wpis

Tego sam ocenić nie mogę. Najwięcej furory wzbudził wierszyk Kryptonim „BZYK”.

Pięć pytań do nominowanych przez mnie blogerów

 1. Odkryto nową planetę, która posiada warunki idealne do skolonizowania przez ziemian. Już planują masową migrację ludzkości, zaś tobie przypadł zaszczyt ochrzczenia tego ciała niebieskiego. Jaką byś nadał/nadała nazwę tej planecie?
 2. Wygrałeś/wygrałaś niesamowitą nagrodę: wybudowanie dla ciebie w pełni wykończonego i wyposażonego domu gdziekolwiek na świecie. Wszystko opłacone i załatwione (czynsz, woda, prąd, nawet remonty i kwestie paszportowo-wizowe) na pięćdziesiąt lat do przodu. Gdzie stanie twój dom?
 3. Zmiana jakiej jednej specyficznej rzeczy, według ciebie, przyniosłaby największe korzyści dla całej ludzkości? Chodzi o konkret (np. zaprzestanie używania plastiku), nie o enigmatyczną metamorfozę (np. gdyby wszyscy wykazali więcej akceptacji…).
 4. Który film wywarł na tobie największe wrażenie i dlaczego?
 5. Czy uważasz, że fake news to zjawisko tak niebezpieczne, że trzeba zalegalizować więcej mechanizmów cenzurujących Internet?

Moje nominacje (kolejność przypadkowa)

Niektóre z przedstawionych poniżej witryn nie są aż tak niewykryte, by nadawać im miano „mystery”. Niemniej jednak pojęcie „mystery” jest relatywne, ponieważ nawet bardzo popularny blog może stanowić nowość dla wielu, którzy o nim w ogóle nie słyszeli. Nie wszystkie z witryn są zbudowane na platformie WordPress, zaś niektóre mają niezależny hosting.

Ze względu na moje zainteresowania, większość nominacji to strony dla tych, którzy pragną udoskonalić sztukę pisania.


Polityka oparta na wiedzy

Polityka publiczna w Polsce często opiera się na wątłych fundamentach. Nie myślimy w perspektywie wieloletniej, a ważne decyzje bywają podejmowane na podstawie anegdotycznej wiedzy, prywatnych przekonań, lub po prostu w ramach bieżącej rozgrywki politycznej. Jednocześnie coraz więcej prowadzi się badań naukowych, których wyniki mogłyby wspomóc polityków w wielu dziedzinach publicznego zarządzania. Także praktycy – specjaliści i eksperci z różnych obszarów, akumulują doświadczenia, które mogą być przydatne w polityce. Na tej stronie będą publikowane krótkie teksty stanowiące, pod względem tematyki i stylistyki, pomost między światem badaczy i specjalistów, a wyzwaniami stojącymi przed urzędnikami publicznymi. Będą to przeglądy badań lub praktycznych doświadczeń dotyczące najistotniejszych kwestii pojawiających się w debacie publicznej. Napisane przystępnym językiem, będą jednak zawierać odnośniki do pełnych raportów badawczych i artykułów, by czytelnik mógł łatwo pogłębić swoją wiedzę na omawiany temat. Odwiedź Polityka oparta na wiedzy


Spisek Pisarzy

Spisek pisarzy jest dla Ciebie, jeśli książki są ważną częścią Twojego życia. Może je po prostu nałogowo konsumujesz, może masz ambicję dołączyć do grona uznanych pisarzy i zawładnąć sercami oraz wyobraźnią mas. Tylko pamiętaj: nie sprzedajemy tutaj uniwersalnych rad i map ścieżek na skróty. Nie praktykujemy bullshido. Po prostu dzielimy się doświadczeniem, za free i bez ściemy. Odwiedź Spisek Pisarzy


Wojciech Chajec

Pisarz bez wydawcy. Bloger wyklęty. A przy okazji student psychologii. Moją wrażliwość ukształtowały brudne brzmienia z Seattle przełomu lat 80/90. i młodopolska literatura. Lubię też fantastykę. To coś więcej niż miecze, magia i potwory, albo kosmici, działa laserowe i podróże międzygwiezdne. Odwiedź Wojciech Chajec


Ilustrowany Notatnik Osobisty

Przez wiele lat współpracowałam przy tworzeniu i stylizacji zdjęć lifestylowych. Dziś to doświadczenie wykorzystuję na dokumentowanie moich podróży i na fotografowanie żywności. Większość przepisów i zdjęć, które tu zamieszczam zainspirowanych jest kulinarnymi doświadczeniami z podróży. Odwiedź Ilustrowany Notatnik Osobisty


Booklips

Piszemy o literaturze w nowoczesnej, popkulturowej formule. Bez przesadnego wydumania i polonistycznego zadęcia. Odwiedź Booklips


Zostać Pisarzem

Zostać Pisarzem działa od marca 2015 roku jako miejsce dla młodych pisarzy, poszukujących odpowiedzi na nurtujące pytania o tworzeniu książek. Pokazujemy, że poprawnego pisania można się nauczyć, ale jedynie poprzez ciężką pracę i wytrwałość w dążeniu do postawionego sobie celu. Doradzamy, pomagamy, organizujemy wyzwania pisarskie, dzięki którym możesz poćwiczyć swój warsztat pisarski oraz przy okazji świetnie się bawić. Odwiedź Zostać Pisarzem


Blondynka w Krainie Tęczy

Polka, blondynka (naturalna, nie tleniona) – a zatem naiwna i ciut infantylna – to tak stereotypowo! Mniej stereotypowo – posiadaczka itchy feet czy też podróżniczego ADHD od zawsze. Z Polski uciekłam przed maturą, po czym wróciłam aby uzupełnić braki w wykształceniu. Opisałam całą tę historię trochę wynurzeniowo we wpisie „Moja Historia – o pannie, co z Księżyca spadła.” Przeczytajcie, bo ja sama jestem pod wrażeniem tego, jak na kompletnym braku odpowiedzialności i zdecydowania, można zbudować całkiem fajne życie. Obecnie „pani manager” w jednej ze znanych korpo, żonglująca czasem aby jak najskuteczniej podzielić krótkie godziny pomiędzy rodzinę, pracę, podróże, pisanie bloga (którego pisać uwielbiam) i parę innych zajęć pomagających mi zachować równowagę (nie zapominając o śnie!). Odwiedź Blondynka w Krainie Tęczy


Toster Pandory

Witajcie na stronie WWW niezależnego, nieformalnego zespołu kreatywnego Lyo Art Grupa. Jesteśmy trzema osobami – razem tworzymy całość. Artyści i naukowcy – oto, kim jesteśmy. Każde z nas jest niepowtarzalne (bo niepowtarzalny jest każdy człowiek), lecz dopiero wspólnie – jesteśmy niepowtarzalni w sposób uzasadniony… Toster Pandory jest inicjatywą niekomercyjną, niebiznesową i niedochodową: utrzymujemy i budujemy nasz serwis w całości własnym kosztem, nie licząc na profity finansowe. Poświęcamy osobisty czas, siły i pieniądze – niczego nie oczekując w zamian. Nie umieszczamy na naszych łamach reklam ani artykułów sponsorowanych – w żaden sposób na naszej witrynie internetowej nie zarabiamy (nie prowadzimy firmy ni innego własnego biznesu). Głęboko wierzymy w to, że publicystyczna oraz literacka działalność prospołeczna Tostera Pandory (gdyż głównie poruszamy się w obrębie rozległej problematyki społecznej) spotka się z rosnącym zainteresowaniem ludzi, którzy w sieci poszukują treści niepokornych, innych, odważnych, trudnych… Nie chcemy na tej pasji zarabiać; chcemy oddawać Czytelnikom – kawałki siebie, w myśl budowania jakości świeżej i oryginalnej. Chcemy dzielić się tym, co umiemy i wiemy, o czym marzymy, co nami targa, co nas zastanawia. Sądzimy, że we współczesnym świecie to rzadkość – robić coś „tylko” po to, by wyjść ludziom naprzeciw, „zarażać” ich, kompletnie bezinteresownie, głodem świata, głodem poznawania różnych perspektyw… Nie zarabiamy na Tosterze Pandory – i jesteśmy z tego kapitalnie dumni. Odwiedź Toster Pandory


Kulturą w Płot

Na co dzień mieszkam pod Gdańskiem, pracuję w korporacji, kocham swoją rodzinę i jestem uzależniony od internetu oraz herbaty. Od herbaty nawet bardziej. Od miasta wolę wieś i tam też mam zamiar dokończyć żywota. Lubię kino spod znaku wielu wybuchów i dziur w scenariuszu. Wolno mi, w końcu piszę o kulturze. Odwiedź Kulturą w Płot


Piszę bo Chcę

Nazywam się Krystyna Bezubik. Ze mną napiszesz swoją książkę literacką, ekspercką, stworzysz blog. Prowadzę kursy pisania książek, artykułów. Kim jestem oficjalnie? Doktor literaturoznawstwa (studia doktoranckie i obrona w IBL PAN w Warszawie), pisarka, nauczycielka z wieloletnim doświadczeniem. Publikowałam w „Fa-arcie”, „Epei”, „Zupełnie Innym Świecie”; przez wydawnictwo Nowy Świat wydałam tomik opowiadań pt. „Podróż”. Bywam jurorką w konkursach literackich. Prowadzę swój blog firmowy. Odwiedź Piszę bo Chcę


Informacje Grzesio Polak
Rodzina, szkoła, studia, otoczenie, doświadczenia, samouczki itd. - nic nie pomogło i Grzesio pozostał niekompatybilny ze zorganizowanym systemowo światem, czyli nigdy nie dorósł. Krnąbrny genotyp, wbrew wszelkim zewnętrznym wpływom, zapobiegł manifestacji procesów dojrzewania, skazując nieboraka na łasce osobistych, infantylnych wyborów oraz politycznie niepoprawnych konkluzji. Tak więc Grzesio kroczy po padole ziemskim, zmagając się ze swoją naturą, tudzież z naturą szerzej rozumianą (życiem generalnie; stanem rzeczy; siłami uniwersum), a walka jest to nierówna! Miłego czytania!

5 Responses to Wiadomości. Wydanie 2 (10 sierpień 2018)

 1. Ladegis says:

  Reblogged this on Szwedzka Polka i skomentował(a):
  Bardzo się cieszę, że GrzesioPolak nie zlekceważył mojej nominacji do nagrody Mystery Bloger a wręcz odwrotnie, zaangażował się w to bardzo solidnie. Dziękuję!

  • Jak mógłbym zlekceważyć taką nominację! Dziękuję serdecznie raz jeszcze. To bardzo fajna i przydatna inicjatywa, pozwalająca mi odwiedzić rzeczywiście fantastyczne blogi, o których w ogóle nie wiedziałem.

   • Ladegis says:

    Trochę zażartowałam z tym „lekceważeniem”. Są jednak różne poglądy na tego rodzaju akcje. Jest mi bardzo miło, że Grzesio Polak pozostanie w sieci. Czytam Twoje wpisy czy odsłony i zadziwia mnie ich rzadko spotykana elokwencja, humor, spostrzeżenia i sposób ubierania myśli w słowa. Czekam z niecierpliwością na książkę. Serdecznie pozdrawiam.

 2. efge63 says:

  Blogging is for our satisfaction and our soul!!!!!!! Have a nice day my friend!!!! Send you my love 😗😗😗😗

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: