Kategoria: FILOZOFIA
Chronologiczna lista odsłon a kategorii Filozofia. Linki do ostatnich publikacji we wszystkich kategoriach znajdują się na menu bocznym witryny. Witryna oferuje także listę (spis treści) wszystkich odsłon: chronologicznie, tematycznie i losowo.
Odsłona 4: „Jesteś to!”
Tekst, przeznaczony szczególnie dla młodszego pokolenia. Jakże na czasie! Czy wiesz, że niewiele uległo zmianie na przełomie ostatnich 50 lat? To prawda, że produkty wyglądają atrakcyjniej, komunikacja jest efektywniejsza, podróże łatwiejsze, lecz ludzka swoboda, paradoksalnie, została ograniczona. Służymy jedynie innym panom, a raczej fetyszom pozornej wolności. Poczytaj, pomyśl: jesteś co? Co chcesz być? Jesteś to, czy może tamto?
Czytaj dalej … | Format PDF (0.6 MB) – pobierz
Odsłona 5: „Geny, geny…” (Część I)
Grzesio dumał często: czemuż to nie odnosi wielkich sukcesów w życiu? Takie przynajmniej miał wrażenie, obserwując Stevena Spielberga, Cristiano Ronaldo, Mikołaja Kopernika, Alberta Einsteina i innych – na przykład Dodę. Pewnego dnia, czytając artukuł na temat sportowców olimpijskich, w jednej chwili zrozumiał przyczynę swoich egzystencjalnych męczarni! Sprawa była prostsza od kija, a jednak trudna do wywąchania.
Przyjrzyj się oczywistej sile sprawczej ludzkich niepowodzeń…
Czytaj dalej … | Format PDF (1.0 MB) – 3 części
Odsłona 6: „Geny, geny…” (Część II)
W związku z zagłuszaniem ludzkich talentów poprzez sztucznie narzucane systemy edukacyjne, Grzesio apeluje do władz kraju o niezwłoczne udostępnienie ludności informacji na temat rzeczywistych predyspozycji każdego obywatela. W celu osiągnięcia dobrobytu w skali dotąd nieznanej, obowiązkiem rządu jest zorganizowanie Narodowego Mapowania DNA!
Czytaj dalej … | Format PDF (1.0 MB) – 3 części
Odsłona 10 – „Kwestia dobrobytu”
Po wizycie w Szwajcarii Grzesio przekonał się na własne oczy, że droga do zamożności jest w zasadzie prosta. Nieskomplikowane posunięcia są jednak najtrudniejsze do zrealizowania, ponieważ mają korzenie w pewnych cnotach ludzkich: uczciwości, szlachetności, pracowitości…
Czytaj dalej … | Format PDF (0.6 MB) – pobierz
Odsłona 18 – „Narodowy Dzień Wolności”
Niejedenemu dopieka stres funkcjonowania w wysoce zorganizowanej rzeczywistości: wstań o tej godzinie, zrób tak, to jest nielegalne, należy zapłacić tyle, musisz mieć ten papier itd. Lecz oto nieoczekiwanie, władza dała społeczeństwu swobodę całkowitą na 24 godziny: Prezydent ogłosił Narodowy Dzień Wolności! Co ty byś zrobił z absolutną niezależnością od praw, kanonów, zwyczajów, reklamy, ustaw itd? Jak spożytkowałbyś nieoczekiwany prezent prosto z marzeń?
Czytaj dalej … | Format PDF (0.5 MB) – pobierz
Odsłona 22: „Parkingowi”
Fakty krystalizują się w świadomości osobliwą drogą, najczęściej po osobistym dociekaniu przyczyn danego doświadczenia, zatem po dokonaniu minimalnego wysiłku umysłowego. Zaiste, niewiele inteligencji potrzeba na zinternalizowanie stanu rzeczy. No właśnie… Mówimy „stan rzeczy”, „porządek świata”, „porządek rzeczy” itd., czyli niejako zakładamy funkcjonowanie odgórnego aparatu ustanawiającego organizację życia w społeczeństwach, nieprawdaż? Parkingowi mają z tym wszystkim dużo wspólnego!
Czytaj dalej … | Format PDF (0.6 MB) – pobierz
Odsłona 23: „Zestaw ‚Magnat – Zrób się sam!’”
Istnieją pewne przepiękne profesje (raczej zajęcia), które czynią człowieka bogaczem od strzału. Szkopuł w tym, że zaczerpnięcie z wodospadu pieniędzy wymaga specyficznego charakteru, blokującego śmieszne poczucie winy podczas procesu prawomocnej łupieży. Nie każdy posiada tak szlachetne predyspozycje. Dalej, narodzie! Zrzućmy kierat głosu sumienia! Okazja dla każdego: chcesz zarobić?! Żadnych wkładów i wszystko legalne!
Czytaj dalej … | Format PDF (0.8 MB) – pobierz
Odsłona 27: „Idziemy trzy dżi!” (Część I)
Dwuczęściowa rozprawka na temat parki staruszków, którzy ni z tego, ni z owego, zapragnęli pójść pełną parą trzy dżi.
Nie odbierając seniorom prawa do bycia na czasie, nasuwa się jednakże pytanie o moce sprawcze, dyktujące wybory wbrew logice bądź praktycznym potrzebom. Kto i jak utylizuje odruchy na poziomie prymitywniejszych struktur mózgu, rozkręcające spiralę konsumeryzmu?
Czytaj dalej … | Format PDF (1.0 MB) – 2 części
Odsłona 28: „Idziemy trzy dżi!” (Część II)
Postanowienia noworoczne są bardzo trudne do zrealizowania, ponieważ tylko 5% ludzi przechodzi jakąkolwiek kurację odwykową z pełnym sukcesem.
Tekst naświetla korzenie współczesnej manipulacji ludzkimi instynktami. Wiedza niezbędna dla każdego gwoli skorygowania wielu kroków, które wydają się niezależne, aczkolwiek dyspozycje dotyczące tych „autonomicznych” posunięć nadchodzą z zewnątrz.
Czytaj dalej … | Format PDF (1.0 MB) – 2 części
Odsłona 30: „Prezenty”
Boże Narodzenie… Czy umiemy sobie wyobrazić ten okres bez prezentów? Dlaczego, akurat w dniu obwołanym historycznie za święto, galopujemy do sklepów w celu nabycia czegoś dla kogoś, rujnując niejako sens niespodzianki (która, podług definicji słowa, powinna nadejść niespodzianie)? Istnieją antyczne żródła tego nielogicznego zachowania, bowiem prezenty dajemy wyłącznie… ku swojej satysfakcji.
Grzesio bierze się za bary z istotą wymiany upominków.
Czytaj dalej … | Format PDF (0.5 MB) – pobierz
Odsłona 31: „Życzenia”
Czy istnieje coś lepszego od ogromnych, pięknych kartek z wygrawerowanymi złocistym drukiem życzeniami, wręczonymi uroczyście w dni świąteczne, przy okazji urodzin albo w walentynki? Obecnie posuwamy się dalej, wysyłając raczej skopiowanego 100 razy e-maila do 100 osób, ze stosownym zdjęciem oraz tekstem ściągniętymi z sieci. Co za frajda dla odbiorcy, przeżywającego wyróżnienie nie z tej ziemi! Ale jest coś fajniejszego niż sztamponowe winszowania!
Czytaj dalej … | Format PDF (0.5 MB) – pobierz
Odsłona 34: „Lekkość” (Część I)
Podświadome ślubowania nie mają nic wspólnego z wyparowywującymi po kilku godzinkach postanowieniami noworocznymi. Wypływają nagle z czeluści duszy – nadprzyrodzone decyzje o niekwestionowalnej mocy. Magiczny moment, kiedy mamy prawo powiedzieć „nigdy więcej” oraz być pewni przyrzeczeniu. Nadeszła taka chwila i w życiu Grzesia, gdy zaprzysiągł zrzucenie pętającego członki jarzma.
Czytaj dalej … | Format PDF (1.1 MB) – 2 części
Odsłona 35: „Lekkość” (Część II)
W procesie wyswobadzania się z kieratów finansowo-administracyjnych Grzesio zauważył, iż większość rutyn, wystukujących rytm codzienności, stanowi zagłuszający doczesność szum, powstający na skutek presji dostosowywania się do trendów czy iluzorycznych pragnień.
Poprzez ciężką drogę poświęceń do osiągnięcia pośredniego stadium lekkości fizycznej, zrozumiał istotę lekkości metafizycznej. Nie ma nic piękniejszego na świecie!
Czytaj dalej … | Format PDF (1.1 MB) – 2 części
Odsłona 42: „7, 10, 12”
Zaglądnijmy w autodydaktyczne źródła edukacyjne, urzekające nas magią cyfr i fetyszów, lub nawet hipnotyzujące pochodniami.
Chcesz zostać lepszą, usprawnioną kopią swojego „ja”? Pragniesz zmodyfikować swój charakter, wypucować na błysk zakurzone cnoty, obudzić chrapiącą szlachetność? Poczytaj, gdzie tak naprawdę szukać odpowiedzi, zanim pomieszasz działania korekcyjne z faworyzowaniem jakiegoś kultu.
Czytaj dalej … | Format PDF (0.8 MB) – pobierz
Odsłona 44: „Minuty” (Część I)
Opowieść o nieoczekiwanym mianowaniu Grzesia wielką szychą i jak sobie z tym poradził (aczkolwiek wcale nie musiał dokonywać wielkich wysiłków). Jednocześnie tekst zawiera bezcenne instrukcje dla wszystkich spragnionych uznania w miejscu zatrudnienia – sprawa jest prostsza, niż myślisz!
Oto wielka tajemnica miary: przodownictwo, szacunek oraz zarobki zależą od minut.
Czytaj dalej … | Format PDF (0.7 MB) – 2 części
Odsłona 45: „Minuty” (Część II)
Dalsza część przewodnika o pewnej drodze do sukcesu, czyli jak zarobić pozornie pracując. Inną przesłanką instruktażu jest ostrzeżenie ludzi dobrej woli o grasujących wszędzie minutowcach, przygotowujących zestawy dyrektyw dla obywateli, którzy łakną ocalenia, łaski i ogólnie klawego bytu od kogoś (nie od siebie, broń Boże) – opatrzność ześle wówczas broszurkę, wyjaśniającą nowy rozkład zajęć pod tytułem „Instrukcja obsługi żywota w postaci minut”.
Czytaj dalej … | Format PDF (0.7 MB) – 2 części
Odsłona 61: „Konfrontacja”
Inspirację do poniższego wierszyka stanowił tekst Siniak.
Smutni? Załamani prozą życia? Samotni? Nieszczęśni? Kto jest winien takiemu obrotowi spraw?! Dawać łotra tutaj – będzie samosąd!
Poniższa rymowanka stara się odpowiedzieć na nurtujące nas pytania, a dotyczące prawdziwego źródła egzystencjalnej nijakości.
Czytaj dalej … | Format PDF (0,6 MB) – pobierz
Odsłona 63: „Podległość”
Na całym świecie nasilają się tendencje do uzyskania autonomii, co z czegoś wynika. Równolegle z nimi rosną w siłę ruchy podelgłościowe, propagowane zwłaszcza przez starszych wiekiem.
Tymczasem bez samostanowienia nie ma mowy o kreatywności… Obranie własnej ścieżki życia jest trudne, lecz pod koniec drogi czekają owoce słodsze od pierwszego pocałunku…
Czytaj dalej … | Format PDF (0.6 MB) – pobierz
Odsłona 64: „Geny, geny, nic nie wiemy…”
Oto egzekucja grzesiowego pomysłu, wartego nagrody Nobla! Przypatrzmy się odrodzeniowym efektom obowiązkowego, powszechnego mapowania DNA, podczas którego pasje, talenta tudzież ukryte emocje wyłażą wartko na wierzch.
Koniec doczesnej męczarni! Nikt już nie będzie profanował osobistych zdolności poprzez błędnie obrany kierunek edukacyjny bądź szamotanie się na koszmarnym stanowisku pracy, które pasują do indywidualnego genotypu jak pięść do nosa!
Czytaj dalej … | Format PDF (1.0 MB) – 3 części
Odsłona 65 – „Du-ka-cja” (Część I)
W dziejach świata rzeczywistość nie zmieniała się tak błyskawicznie, jak obecnie. Ciżby ludzkie, miotane przez wściekle wzburzony potok życia, rwą w nieznanym kierunku, spozierając po sobie z przestrachem.
Od dawien receptą na utrzymanie wzorowego porządku była du-ka-cja, która – niestety – zostanie wessana w spienione wody transformacji, niezależnie od starań, tłumaczeń i błagań, o czym warto wiedzieć teraz, w imię swojego i potomnych dobra…
Czytaj dalej … | Format PDF (0.7 MB) – 2 części
Odsłona 66 – „Du-ka-cja” (Część II)
Du-ka-cja wymaga wyłącznie zaczerpnięcia głębokiego oddechu i przejścia przez schematyczny magielek oświatowy, pod koniec którego wyłania się stróż wszechobecnego status quo. Przyszłość należy jednak do dysponujących większą odwagą, gdyż samo zaciśnięcie ząbków pod pręgierzem dydaktycznym przestaje być wystarczające. Jedynie zuchwalcy, mający czelność pogonić aleją osobistych pasji, odnajdą lepsze jutro. Dukacze – Generacja „Z” – przegrają z żądnymi postępu rebeliantami – Generacją „X”.
Czytaj dalej … | Format PDF (0.7 MB) – 2 części
Odsłona 71: „Zrozumieć to nie wszystko”
Grzesio musiał dachować samochodem, a potem złamać kostkę, aby iznąć istotę emaptii. Przed tymi stresującymi wypadkami był jednym z propagatorów zrozumienia. „Rozumiem cię” – fraza napawająca wyraziciela poczuciem spełnionego obowiązku („Ależ powiedziałem! W zasadzie wyznałem miłość!”), a adresata nadzieją („On wie! Kochany!). Tymczasem anons „zrozumienia” jest komunikacyjnym cliché, oznaczającym (z reguły) co najwyżej zarejestrowanie werbalnego przekazu drugiej osoby.
Czytaj dalej … | Format PDF (0.9 MB) – pobierz
Odsłona 79: „Jak w rodzinie”
Pogłębia się fenomen niedowierzania decydentom – rosną w liczbę politycznie niepoprawne komentarze, teorie spiskowe, organizacje opozycyjne. W zasadzie nie powinniśmy ulegać zdziwieniu, bowiem u wielu mężów stanu coraz częściej jest diagnozowana SZOPKA (Syndrom Zaprzeczania Oczywistym Przekrętom, Kompromitacjom i Absurdalnościom). Grzesio sam sobie udowadnia, że ewentualność manipulacji na globalną skalę jednak istnieje.
Czytaj dalej … | Format PDF (0.8 MB) – pobierz
Odsłona 80: „Prorok”
Wszystko wie, ale niczemu nie potrafi zapobiec… Przewiduje zawczasu, lecz fatalne konsekwencje nieuchronnie nastąpią. Jest prorokiem nieszczęśliwym, zjadanym przez własną niemoc, porwanym przez nurt tajemniczego systemu, w którym wiedza, nagromadzona wiekami przez setki pokoleń, nie potrafi przeciwdziałać identycznym błędom popełnianym w indentyczny sposób. O kim mowa? O każdym z nas…
Czytaj dalej … | Format PDF (0.8 MB) – pobierz
Odsłona 81: „ Lekarz stylu życia”
Narzucanie lekarzom norm nie tylko terapii (podług medycznych protokołów), ale i zachowania wobec pacjentów, ma znamiona prób przemycania modnej obecnie „politycznej poprawności” w każdy zakamarek życia. Tymczasem doktor, aby sumiennie wykonywać swój zawód oraz służbę społeczną, musi mieć wolność niezależności, prostolinijności i czasami bezpardonowości, aby być efektywnym, to znaczy pomocnym, to znaczy uzdrowicielskim.
Czytaj dalej … | Format PDF (0.6 MB) – pobierz
Odsłona 83: „Przepowiadacz oczywistości”
Wartościowy tekst, zawierający dwie przepowiednie Grzesia Polaka dotyczące niedalekiej przyszłości. Dlaczego niby nie wziąć jego prognoz poważnie? Wszak wielokrotnie łapiemy się na tym, że coś przewidywaliśmy i to się właśnie spełniło – wówczas plujemy sobie w brodę za zmarnowanie jakiejś okazji (np. do zrobienia intratnej inwestycji). Pogadajmy więc o tym, co się na pewno stanie – zrzućmy z serca balast chytrze ukrywanych, osobistych przepowiedni (przeczuć) i podzielmy się z bliźnimi pożytecznymi informacjami!
Czytaj dalej … | Format PDF (0.7 MB) – pobierz
Odsłona 95: „Trudniej skończyć niż zacząć” (Część I)
Funkcjonujemy w rzeczywistości, w której niespełna 10% z nas osiągnie co nieco, zaś reszta jest skazana na filozoficzne rozmyślania nad sensem życia (o ile nawet na to mamy czas). Istnienie z tak minimalną szansą na względne ukontentowanie woła wręcz o pomstę do nieba – dlaczego?! Cóż uczyniłem złego, by mnie molestować – ot, tak dla czystej rozrywki?! Na pewno ten beznadziejny stan rzeczy nie jest prawem natury, a prawem czegoś, co dumnie nazywamy… cywilizacją.
Czytaj dalej … | Format PDF (1.0 MB) – 2 części
Odsłona 96: „Trudniej skończyć niż zacząć” (Część II)
Jako przedstawiciele gatunku wszechczasów – homo sapiens – otrzymaliśmy w prezencie od sił wyższych intelekt, ale jeszcze nie wiemy po co. Na razie panoszymy się po padole ziemskim, jakbyśmy pozjadali wszystkie rozumy, ale wciąż nam jakoś źle, coś nie pasuje, niewiele wychodzi. Ano natura wyposażyła nas w myślenie abstrakcyjne tylko po to, aby poznać tajniki jej roboty – abyśmy mogli kierować własnym przeznaczeniem, abyśmy właśnie odkryli tajemnicę istnienia i stworzenia. To nie żart!
Czytaj dalej … | Format PDF (1.0 MB) – 2 części
Odsłona 102: „Cenzor w mojej głowie”
Cenzura powraca, rozbrzmiewając po sieci echem odbitym od zgliszczy er zaprzeszłych. Wyciska się z ekranów jako trend – AntiFejk lub AntiHejt – pozwalający na zaszczekanie modnie brzmiącym hasztagiem każdego internetowego przybłędy, głoszącego coś drańskiego. W sukurs przychodzą giganci sieciowi, którzy albo organizują sztaby tajniaków podglądających co, kto i jak, albo programują algorytmy wyłapujące diaboliczne wpisy.
Czytaj dalej … | Format PDF (0.4 MB) – pobierz