Kategoria: OJCOSTWO

Chronologiczna lista odsłon a kategorii Ojcostwo. Linki do ostatnich publikacji we wszystkich kategoriach znajdują się na menu bocznym witryny. Witryna oferuje także listę (spis treści) wszystkich odsłon: chronologicznie, tematycznie i losowo.

Odsłona 2 – „Słuchaj syna swego”

Odsłona 2 - Słuchaj syna swegoRola wzoru do naśladowania napełnia rodzica odpowiedzialnością i patosem, pobudza do stosowania besztań wychowawczych, wymaga czujności żurawia.

Tymczasem Grzesio dostał od syna w prezencie iPoda – prezent, który mu uświadamił konieczność czerpania wiedzy od dziecka, a przynajmniej wysłuchania drugiej strony (przed podjęciem moralizatorskich przemówień opartych na urojeniach). Hipokryzja rujnuje autorytet…

Czytaj dalej … | Format PDF (0.7 MB) – pobierz Pobierz publikację Słuchaj syna swego w formacie PDF

Odsłona 3 – „Edukacja ojca”

Odsłona 3 - Edukacja ojcaSynowie stoją przed ciężkim zadaniem, usiłując wychować ojców. Przeciętny tata będzie walczył do upadłego o zachowanie dominacji – nawet przy braku szans na powodzenie. Tymczasem należy pomyśleć o tych aspiracjach, które miało się dla dziecka w momencie jego narodzin, aby ojcowska duma nie sponiewierała fantastycznego rozwoju potomka. Grzesio musiał dostać w tyłek kilkukrotnie, aby prawidłowo zrozumieć swoją rolę (oraz swój wiek).

Czytaj dalej … | Format PDF (0.5 MB) – pobierz Pobierz publikację Edukacja ojca w formacie PDF

Odsłona 13 – „Odpowiedzialność”

Odsłona 13 - OdpowiedzialnośćGrzesio nagle odkrywa prawdę, która poniekąd przeraża: otóż jest naśladowanym wzorem! Męskie ego bije początkowo dumą, lecz zostaje szparko ujarzmione przez świadomość efektów ubocznych bezkrytycznej imitacji zdziwaczałego ojca przez posłusznego syna. W wychowaczych zapędach łatwo zapomnieć o obowiązku nadrzędnym: rozwoju autonomiczności dziecka. Odpowiedzialność to pokora wobec własnej mocy oddziaływania na innych…

Czytaj dalej … | Format PDF (0.8 MB) – pobierz Pobierz publikację Odpowiedzialność w formacie PDF

Odsłona 14 – „Klocki”

Odsłona 14 - KlockiDlaczego dzieci wykazują nieodpowiedzialność, którą rodzice utożsamiają (zresztą błędnie) z nieposłuszeństwem? Po cóż manipulują biednych starych, kiedy najlepszym wyjściem jest powiedzieć prawdę?

Grzesio musiał wydać sporo forsy na LEGO, aby uzyskać odpowiedzi na powyższe pytania. Klocki mogą wiele wyjaśnić, na przykład dlaczego syn nie myje naczyń albo nie wysyła życzeń urodzinowych do babci.

Czytaj dalej … | Format PDF (0.5 MB) – pobierz Pobierz publikację Klocki w formacie PDF

Odsłona 29 – „Być”

Odsłona 29 - ByćW okresach życiowych kataklizmów, ojcowie zakasują rękawy i zaczynają porządkować sytuację, przybierając na ogół rolę doradców, wykonawców tudzież dozorców. Tymczasem Grzesio, na przykładzie skomplikowanego systemu kwalifikacyjnego kapitalistycznej uczelni, przekonał się, że rodzicielstwo nie jest zarządzaniem, lecz służbą; nie kompromisem, lecz synergią; nie poświęceniem, lecz nieprzerwanym byciem. Czasami jedynym oczekiwaniem syna jest, po prostu, bycie ojca w pobliżu (nawet cichutko siedzącego)…

Czytaj dalej … | Format PDF (0.6 MB) – pobierz Pobierz publikację Być w formacie PDF

Odsłona 32: „Dzielić się”

Odsłona 32 - Dzielić sięGrzesio duma nad ewientną niekonsekwencją natury: jego niedoskonałością wobec obligacji ojcowskiej integralności. Sprecyzowanie wymarzonych osiągnięć dla dziecka należy do zadań prostych, jeżeli czerpiemy natchnienie z tradycji czy schematyzmów. Tymczasem postęp, sukces i szczęście w życiu zależą od wolności wyboru – nie od kopiowania zdartych płyt. Podczas zawiłych medytacji, Grzesio odkrywa nieoczekiwanie kwintesencję swojego istnienia!

Czytaj dalej … | Format PDF (0.7 MB) – pobierz Pobierz publikację Dzielić się w formacie PDF

Odsłona 33: „Obietnica”

Odsłona 33 - ObietnicaObietnice… Iluż rodziców tkwi w euforii za dotrzymanie słowa danego pociechom? Syn dostaje zapewniony zestaw LEGO (wbrew problemów budżetowych). Ojciec poszedł, jak przyrzekł, z córką do kina (pomimo transmisji ważnego meczu piłki nożnej). Setki zrealizowanych deklaracji i poświęceń, a smarkateria niezadowolona, panie! Ewaluacja obowiązkowości wobec dziecka jest prostym zadaniem, ale należy pójść głębiej – w labirynty analiz własnego postępowania….

Czytaj dalej … | Format PDF (0.7 MB) – pobierz Pobierz publikację Obietnica w formacie PDF

Odsłona 75: „Bić albo nie bić?” (Część I)

Odsłona 75 - Bić albo nie bić? - Część IGrzesio miał przyjemność partycypacji w dyskusji na temat rodziny o modelu średniowiecznym, czyli o takiej, która praktykuje karę cielesną dla dzieci. Wielu rasowych starych wychwalało klapsy jako nauczkę wysoce efektywną. Rzeczywiście, Grzesio do dzisiaj pamięta każde lanie! Aha, więc logicznie rzecz biorąc, bicie i przemoc są korzystne! Niestety, jest ten… eee… odwrotnie. Dlaczego?! Odpowiedź kryje się właśnie w tym stwierdzeniu: „Do dzisiaj pamięta KAŻDE LANIE.”. Jeszcze nie dociera? To poczytaj…

Czytaj dalej … | Format PDF (1.0 MB) – 2 części Pobierz 2 części publikacji Bić albo nie bić? w formacie PDF

Odsłona 76: „Bić albo nie bić?” (Część II)

Odsłona 76 - Bić albo nie bić? - Część IICo ma uczynić biedny rodzic, gdy wstrętni obrońcy praw dziecka zakazują przemocy wobec malusińskich? Jak przykładnie wychować syna czy córkę bez aplikacji klapsów, wrzasków czy aresztu domowego? Przecież to niemożliwe! W celu prawidłowego ukształtowania przychówka wypada, od czasu do czasu, wyperwadować dyscyplinę profesjonalnie, czyli metodami fizycznymi!

Grzesio raz w życiu uderzył syna, co istotnie było wielką lekcją moralizatorską dla… Grzesia.

Czytaj dalej … | Format PDF (1.0 MB) – 2 części Pobierz 2 części publikacji Bić albo nie bić? w formacie PDF

Odsłona 77: „Na słonia, czyli podryw po afrykańsku”

Odsłona 77 - Na słonia, czyli podryw po afrykańskuJak przeprowadzić wychowanie seksualne dziecka, gdy małolaty uczą się w sieci więcej i szybciej, niż starzy kiedykolwiek doświadczą? Równie dobrze można próbować nauczyć Schumachera jazdy samochodem. Niezależnie od tego, rodzicielskie uświadomienie czeladki balansuje internetową czy środowiskową edukację metodą szoku, zatem Grzesio musiał znaleźć drogę, aby wytłumaczyć synowi sprawy związane z poczęciem, a nawet pewne aspekty życia erotycznego.

Czytaj dalej … | Format PDF (1.0 MB) – pobierz Pobierz publikację Na słonia, czyli podryw po afrykańsku w formacie PDF

Odsłona 93: „Kiedy nie można powiedzieć ‚Dość!’” (Część I)

Odsłona 93 - Kiedy nie można powiedzieć Dość! - Część IJak przekonać dziecko do poniechania zrobienia czegoś, co (jak wynika z milionów doświadczeń, książek i filmów na YouTubie) wiedzie do konsekwencji przykrych? Syzyfowa robota – wszak wszyscyśmy próbowali wybadać, czy roztropność nie była oby archaicznym zabobonem starych. Nie ma skutecznego lekarstwa na najsmaczniejszą rzecz na świecie, czyli na podejmowanie ryzyka, więc w kwestii wychowania pociech trzeba kombinować jak koń pod górę.

Czytaj dalej … | Format PDF (0.8 MB) – 2 części Pobierz 2 części publikacji Kiedy nie można powiedzieć Dość! w formacie PDF

Odsłona 94: „Kiedy nie można powiedzieć ‚Dość!’” (Część II)

Odsłona 94 - Kiedy nie można powiedzieć Dość! - Część IIRodzice namawiają do wszystkiego, czego sami nie praktykowali przesadnie, więc w duchu tolerują występki, gdy wrzeszczą „Dość tego!”. Z drugiej strony trendem stały się częste zmiany, eksperymentowanie, uaktualnienia itd., czyli nawykowe mówienie „Dość!” by udowodnić, że jest się modnie znudzonym. W tym mętliku nieszczerych, zdewaluowanych „Dość!” trudno wyczuć, kiedy dyrektywa „Dość!” może naprawdę zmienić całe życie.

Czytaj dalej … | Format PDF (0.8 MB) – 2 części Pobierz 2 części publikacji Kiedy nie można powiedzieć Dość! w formacie PDF

Odsłona 97: „Kiedy należy powiedzieć ‚Dość!’”

Odsłona 97 - Kiedy należy powiedzieć DośćDzieci funkcjonują „na kredyt” przez przynajmniej ćwierć swego jestestwa, opróżniając rodzicielskie portfele szybko, zgrabnie i bez żenady. Łebscy synowie i cwane córeczki operują arsenałem trików, za pomocą których wyłudzają kasę niczym profesjonalni szulerzy, ciesząc się finansowym wsparciem starych przez dekady, nawet po osiągnięciu kwalifikacji zawodowych tudzież po zdobyciu pracy. Kiedyś należy jednak powiedzieć: „Dość! Od dzisiaj musisz utrzymać się sam/sama!”. Tylko kiedy?

Czytaj dalej … | Format PDF (0.7 MB) – pobierz Pobierz publikację Kiedy należy powiedzieć Dość w formacie PDF

%d blogerów lubi to: