Kategoria: WTEDY

Chronologiczna lista odsłon a kategorii Wtedy. Linki Linki do ostatnich publikacji we wszystkich kategoriach znajdują się na menu bocznym witryny. Witryna oferuje także listę (spis treści) wszystkich odsłon: chronologicznie, tematycznie i losowo.

Odsłona 7: „Słownik wyrazów obcych”

Odsłona 7 - Słownik wyrazów obcychRodzina Grzesia do najnormalniejszych nie należała, ale któż tego nie mówi o własnych najbliższych?

Nawykiem smyka było tworzenie dziwnych słów bądź nietypowych powiązań frazeologicznych. Kuriozalnie, członkowie familii podchwytywali wyrazy-dziwolągi, które później nieodwracalnie integrowano w życie codzienne. Aczkolwiek komunikowali się po polsku, reszta populacji przestawała ich rozumieć.

Czytaj dalej … | Format PDF (0,7 MB) – pobierz Pobierz publikację Słownik wyrazów obcych w formacie PDF

Odsłona 8: „Siniak”

Odsłona 8 - SiniakCzy orientacja seksualna jest podyktowana porządkiem genów w helisie DNA, czy może życiowymi doświadczeniami, na przykład ujrzeniem siniaka?

Tekst dochodzi także innej tajemnicy, mianowicie zdolności wykorzystania osobistych eksperiencji ku własnej korzyści. Fujara Grzesio, na przykład, zaniedbał oczywistą obserwację, że tłumy waliły za nim na pogrzeby, aczkolwiek on wcale o to nie prosił.

Czytaj dalej … | Format PDF (0,7 MB) – pobierz Pobierz publikację Siniak w formacie PDF

Odsłona 11 – „Motywy”

Odsłona 11 - MotywyOpowieść o pewnym porwaniu… Po przyłapaniu dziecka na wołającym o pomstę do nieba zachowaniu, każdy rodzic powinien przesłuchać winowajcę, aby dowiedzieć się przyczyn motywujących do niby szkodliwego działania, ponieważ często intencje są zgoła nobliwe, a dyskusja ma potencjał odsiania dobra od zła w głowie urwisa.

Grzesio zinternalizował różnice pomiędzy szlachetnością a samolubstwem sam – na przykładzie wojen na kanapach oraz porwania.

Czytaj dalej … | Format PDF (0.6 MB) – pobierz Pobierz publikację Motywy w formacie PDF

Odsłona 15: „Wprowadzenie”

Odsłona 15 - WprowadzenieZapoznanie z różnymi aspektami życia ma często charakter drastyczny. Spotkało to i nieskorumpowanego Grzesia, gdy w czasie remontu mieszkania został brutalnie wychowany seksualnie. Edukacja zabrała parę minut, ale była kompletna.

Czy w dzisiejszych czasach rodzice mają w ogóle szansę na pogaworzenie z potomstwem o motylkach, pyłkach kwiatków lub (odważnie) o pieskach? Nie miej złudzeń: smartfon już pokazał co i jak, więc nie rób z siebie wariata (wariatki).

Czytaj dalej … | Format PDF (0,4 MB) – pobierz Pobierz publikację Wprowadzenie w formacie PDF

Odsłona 52: „Modus operandi” (Część I)

Odsłona 52 - Modus operandi - Część ICo decyduje o edukacyjnym sukcesie: wiedza, talent czy ciężka praca? Może trochę szczęścia? Zinstytucjonalizowane systemy nauczania zatarły granice pomiędzy rzeczywistymi powołaniem i zainteresowaniem a taktyką stosowaną przez kursantów w celu pozyskania certyfikatu potwierdzającego specjalizację. Efekty końcowe świetnie służą do wypełniania miejsc pracy w celu wykonywania monotonnych – nie wymagających koncepcyjności – funkcji. Poczytaj, jak się sytuacja miała (ma) na medycynie…

Czytaj dalej … | Format PDF (1,29 MB) – 8 części Pobierz wszystkie 8 odcinków Modus Operandi w formacie PDF

Odsłona 53: „Modus operandi” (Część II)

Odsłona 53 - Modus operandi - Część IIZorganizowane maszyny edukacyjne (szkoły, uczelnie itd.) sprawnie oddzielają ziarna od plew. Selekcja promuje osoby, potrafiące zakodować na krótką metę jak najwięcej detali, by później wiernie wyrecytować mądrości zaczerpnięte ze standardowych podręczników. Proces przebiega szablonowo, niczym na taśmie, z której niedbale strąca się buble. Na przyszłość pozostaje jedynie pamięć o tym, co pachnie jak kasztany…

Czytaj dalej … | Format PDF (1,29 MB) – 8 części Pobierz wszystkie 8 odcinków Modus Operandi w formacie PDF

Odsłona 54: „Modus operandi” (Część III)

Odsłona 54 - Modus operandi - Część IIIPrawidłowe przygotowanie teoretyczne do egzaminu to 20% sukcesu, ponieważ liczy się też prezentacja – styl pytlowania, wygląd zewnętrzny i zachowanie w trakcie przesłuchania. Wywiad środowiskowy pozwala na wyodrębnienie cech egzaminatorów, które pozwalają studentom zawczasu skorygować fatalne maniery na te odpowiednie. Niektórzy profesorowie mają skryte (lub kompletnie oczywiste) pasje, dlatego mała umiejętność może zapewnić zdecydowanie większe szanse powodzenia.

Czytaj dalej … | Format PDF (1,29 MB) – 8 części Pobierz wszystkie 8 odcinków Modus Operandi w formacie PDF

Odsłona 55: „Modus operandi” (Część IV)

Odsłona 55 - Modus operandi - Część IVEgzamin jest podobny meczu szachowego, podczas którego kardynalne znaczenie mają wszystkie 3 etapy potyczki: debiut, gra środkowa, zakończenie. Brak koncentracji w którymkolwiek stadium kosztuje porażkę.

Oto przypadek chłopaków-gamoni: zademonstrowali otwarcie na miarę arcymistrza, następnie spoczęli na laurach domniemanego zwycięstwa, przegapiając manewry wroga w teatrze działań wojennych. Niektórzy z nich słono zapłacili za niefrasobliwość.

Czytaj dalej … | Format PDF (1,29 MB) – 8 części Pobierz wszystkie 8 odcinków Modus Operandi w formacie PDF

Odsłona 56: „Modus operandi” (Część V)

Odsłona 56 - Modus operandi - Część VCzy przyszły lakarz powinien się uczyć filozofii, socjologii, polityki, psychologii? W jaki sposób wiedza humanistyczna pomoże mu w leczeniu pacjentów pigułkami czy zabiegami?

Tymczasem, o dziwo, materiał powyższych nauk jest doktorowi niezbędny. Prawda ta staje się oczywistą w świetle faktu, że na egzamin z filozofii należy mieć stylowe odzienie, kolegę Herkulesa oraz solidne wiadomości z dziedziny żeglarstwa.

Czytaj dalej … | Format PDF (1,29 MB) – 8 części Pobierz wszystkie 8 odcinków Modus Operandi w formacie PDF

Odsłona 57: „Modus operandi” (Część VI)

Odsłona 57 - Modus operandi - Część VISkala trudności sprawdzianu wiedzy często zależy od przydzielonego egzaminatora. Można powiedzieć, że studenci idący na sondaż do wyluzowanego profesora mają łatwiej, niezależnie od kompleksowości przedmiotu. Ten stan rzeczy nie wygląda na sprawiedliwy, aczkolwiek szczęściarze wcale nie protestują. Grzesio nie tylko miał fuksa w przypadku monstrualnej dziedziny, jaką jest interna, ale dodatkowo pomógł sobie niejako łapówką…

Czytaj dalej … | Format PDF (1,29 MB) – 8 części Pobierz wszystkie 8 odcinków Modus Operandi w formacie PDF

Odsłona 58: „Modus operandi” (Część VII)

Odsłona 58 - Modus operandi - Część VIIZ egzaminami jest podobnie jak z katastrofami lotniczymi: nigdy nie ma jednego powodu fiaska, tylko cały zespół misternie powiązanych przyczyn i okoliczności, a nawet złośliwych ludzi, czyhających na niewinnego człowieka, aby mu plany podstępem zrujnować, jak Grzesio doświadczył w przypadku pediatrii. Pod koniec biedny studencina nie ma żadnej idei dotyczącej swojej wiedzy: umiał czy nie umiał? Uczyć się dalej czy pospać?

Czytaj dalej … | Format PDF (1,29 MB) – 8 części Pobierz wszystkie 8 odcinków Modus Operandi w formacie PDF

Odsłona 59: „Modus operandi” (Część VIII)

Odsłona 59 - Modus operandi - Część VIIIOstatnia z przytoczonych opowieści z serii „Modus operandi” w pełni ilustruje kontrowersję, która ma związek z obiektywnością egzaminów i skutecznością konwencjonalnego systemu dydaktycznego.

Grzesio osiąga zenit wydajności uczenia się wówczas, gdy kształcenie wynika z indywidualnego zainteresowania zagadnieniem. Co ciekawsze, spontaniczna autoedukacja sprawia frajdę, pozostaje w pamięci na zawsze i to bez pomocy flamastrów!

Czytaj dalej … | Format PDF (1,29 MB) – 8 części Pobierz wszystkie 8 odcinków Modus Operandi w formacie PDF

Odsłona 69: „Sztuka wojny”

Odsłona 69 - Sztuka wojnyKrótkie opowiadanko na temat niebezpiecznych (sadystycznych!) tendencji Grzesia, na szczęście wygaszonych w zalążku siłami natury (geny okrutności okazały się zbyt wątłe, aby zdominować jego charakter na dobre). Rodzice, biorący pewne doktryny nazbyt poważnie, mogą niechcąco wywołać wychowawczy horror. Tak to w sprzyjających warunkach, kotek staje się bodźcem katalizującym interesujące reakcje dojrzewającego urwisa…

Czytaj dalej … | Format PDF (0.5 MB) – pobierz Pobierz publikację Sztuka wojny w formacie PDF

Odsłona 70: „Ptasie Mleczko”

Odsłona 70 - Ptasie MleczkoMiłość do czekoladek może okazać się zgubną tudzież wychowawczą – zwłaszcza do krajowego rarytasu o nazwie Ptasie Mleczko. Za paskudne przewinienia, Grzesia pokarała ręka opatrzności dopiero po dwóch dekadach życia, a nauka to była pełna boleści oraz zawodzeń, połączonych z knuciem okrutnej zemsty na drugim (bogu ducha winnym) człowieku! Poczytajmy więc, jak Ptasie Mleczko nie tylko oszałamia smakowo, ale i buduje międzykulturowe mosty.

Czytaj dalej … | Format PDF (0.6 MB) – pobierz Pobierz publikację Ptasie Mleczko w formacie PDF

%d blogerów lubi to: